reklama

Boj proti korupcii. Kto z koho?

Nedávno, cestou do školy, mi kamarát zo severnej Moravy povedal veľmi zaujímavú myšlienku. „Kým u nás (Česká republika) je justícia ovládaná politickou mafiou, mám pocit, že u vás je to naopak, že justičná mafia ovláda vašu politiku." Aj takto je vnímané Slovensko mladými a vzdelanými ľuďmi v zahraničí. Samozrejme nie je to tak jednoduché, ale trafil klinec po hlavičke a načrtol problém, ktorý rúca akékoľvek predstavy o demokracii na Slovensku. Politika v súčasnosti nie je v rukách občanov, kam patrí, ale v niečich iných.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Nízka vymožiteľnosť práva a korupcia sú podľa mnohých zahraničných agentúr najväčšími problémami Slovenska. Problémami brzdiacimi vývoj našej krajiny. Prečo vláda a parlament nemá vôľu pripraviť také zákony, ktoré by uľahčili vymožiteľnosť práva a sprehľadnili prácu prokuratúry a súdov? A naopak. Prečo prokuratúra a súdy nekonajú tak, aby bojovali proti korupcii?

V politike sa korumpuje, korumpovalo a korumpovať aj naďalej bude. Nie len u nás. Aj vo Fínsku, ktoré sa v rebríčkoch vnímania korupcie nachádza vždy na tých najlepších miestach. Netreba si pred tým zatvárať oči, treba to prijať ako fakt. Lenže rozdiel medzi Slovenskom a Fínskom je ten, že vo Fínsku sa neboja trestať korupciu a majú funkčnú justíciu. U nás nie. V štáte, kde je verejne známe, že hlas podobný nášmu premierovi zohnal 75 miliónov korún (2,5mil €) vlastnou hlavou a že nám tu behajú kadejakí ľudoopi, na ktorých účty prišli naozaj veľké peniaze za poslušné dvíhanie rúk, nebol ešte nikdy nikto z vrcholovej politiky právoplatne odsúdený za korupciu alebo iné trestné činy s korupicou spojené. Naozaj sme tak naivní a myslíme si, že naša polícia a tajné služby sú natoľko neschopné, že to nedokážu vyšetriť? Nie. Každý postup pri vyšetrovaní vyžaduje konzultáciu s prokuratúrou a schválenie súdmi a tu sa nachádza hlavný kameň úrazu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa verejne dostupných informácií na vrchole pyramídy veľkej korupcie stoja a držia kontrolu silné finančné skupiny a pár jednotlivcov so svojimi záujmami a prostriedkami na ich dosiahnutie. Majú svoje zastúpenie ako v politike tak aj v justícii. Na ich praktiky nemá naša občianska spoločnosť takmer žiadny priamy dosah. Ich fungovanie mimo zákona môže fungovať len za prispenia spiacej justície. Justície, ktorá by mala byť zárukou spravodlivosti a tým aj boja proti korupcii.

Stav justície na Slovensku neprešiel po zmene režimu žiadnou potrebnou reformou a je hnijúcou súčasťou štátnej moci, bez akejkoľvek kontroly, ktorá by mala byť vykonávaná zákonodárnou a exekutívnou zložkou štátu. Ľudia v justícii sú na svojich postoch zabetónovaní už desaťročia a preniknúť do tohto molochu je čoraz náročnejšie. Tento stav môže zmeniť len obnovená resp. novozavedená zákonodárna a exekutívna kontrola, na ktorej sa musia podieľať nami zvolení politici. Ľud má dosah na politikov, ktorí, v správne fungujúcej spoločnosti, majú dosah na justíciu a dohliadajú, aby sa nesprávala svojvoľne. Je aj našou vinou, že sme si v mnohých voľbách zvolili zástupcov, ktorí sa nechali korumpovať a tým si zväzovať ruky v boji za čistejšiu justíciu. Nezáujmom o fungovanie justície na Slovensku sme nepriamo podporovali korupciu, proti ktorej sa teraz tak všemocne snažíme bojovať. Proti korupcii sa dá bojovať iba funkčnou justíciou, ktorá bude aplikovať dávno účinné antikorupčné zákony. Do zmeny stavu justície sa nikdy nepustia politici, ktorí sú zapletení v korupčných kauzách. Títo politici nemajú ani len odvahu diskutovať o problémoch justície na parlamentnej pôde. Pri akomkoľvek náznaku narušenia súčasného stavu justície by sa ich kauzy začali vyšetrovať a som si istý, že ak by neupustili od svojho konania, vyšetrovanie by sa dotiahlo do úspešného konca a mali by sme prvého právoplatne odsúdeného vysokopostaveného politika. Kto by sa dobrovoľne vystavil riziku stráviť zvyšok života vo väzení?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Žijeme v spoločnosti, kde má náš hlas a názor oveľa väčšiu moc, než aká mu je všeobecne uznávaná. Akákoľvek ľahostajnosť a nekritické znechutenie sprevádzané pasivitou len otvára cestu k ďalšiemu prehlbovaniu problémov. Preto až raz budete opäť riešiť populárnu dilemu, kto z politikov nekradne, pozrite sa na tých, ktorí najviac bojujú proti súčasnému stavu justície. Medzi nimi sú tí najčistejší, ktorí sú si vedomí, že sa nemajú čoho obávať. Ostatní sú pravdepodobne držaní za...

Patrik Giertl

Patrik Giertl

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent so záujmom o diane vôkol seba, ktorý aj napriek tomu, že študuje v zahraničí, nestratil záujem o rodné Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu